איריס רז מיילדת ופסיכותרפיסטית

הצד הכואב והטראומטי של ההריון והלידה  

דמיינת, ציפית, התכוננת, הרגשת והתרגשת ופתאום בום, ברגע אחד הכל התרסק!

לפי הסטטיסטיקה הקרה יש פחות 1% של לידות שקטות, שזה קצת פחות מ-3 לידות שקטות ביום בישראל. בשבילך הסטטיסטיקה כבר לא משנה. עבורך זה 100% של: כאב, עצב, תסכול, כעס, חוסר אונים, אשמה, בדידות ו...

לכל אחד מהמקרים הבאים: מות עובר, אובדן הריון, הפלות חוזרות, לידה מוקדמת, מוות של פגים, טראומות בלידות קודמות, דיכאון לאחר לידה, וגיניסמוס וטקופוביה יש את הסטטיסטיקה שלו.

כל מקרה הוא שונה לחלוטין, אך המשותף לכולם שזה לא מקרה, אלא אנשים. אישה וגבר, אמא ואבא (וכל שילוב אפשרי) שהשתבשה להם הדרך, שחרב עולמם במסע הכל כך מוצדק להורות או להרחבת המשפחה.

מה מיוחד באיריס רז - בשילוב של מילדת מנוסה ופסיכותרפיסטית מקצועית?

 

כמיילדת וכמנהלת חדרי לידה לרוב אני שותפה ליצירת חיים, אך דווקא במצבים ההפוכים נדרשת רגישות יתר. כבר 30 שנה אני מיילדת ומעל-5 שנים שאני מתמחה בטיפול באובדן הריון מכל סוג, סיבה ומכל הצדדים (היולדת, המלווים, הצוות הרפואי ואפילו העובר).

תהליך ההיריון ואירוע הלידה יוצרים רגעים מכוננים ומשמעותיים בחיי האישה, הגבר והמשפחה. כמטפלת, אני מכירה מקרוב את הרגשות העצומים שנולדים עם הלידה ועוד הרבה לפני. כמיילדת, אני נוגעת במנעד התחושות, הקולות והבכי -משמחה ענקית ועד של עצב תהומי וכל מה שביניהם.

 

למה חשוב להיות בידיים טובות ומנוסות, דווקא כשחוזרים בידיים ריקות?

 

ליוויתי וילדתי מאות נשים בכל המצבים – "רגילים" ומורכבים. המשותף לכל הלידות שהן מהוות צומת מרכזית - שמעלה צרכים פיזיים וריגשיים. הידע המעשי שצברתי (ועדיין) כמיילדת בכל קשת המצבים של הלידה כולל ה"קצוות", מאפשרים לי לספק לך כלים פרקטיים ותובנות להתמודדות. הניסיון כפסיכותרפיסטית (טיפול רגשי בדומה לטיפול פסיכולוגי) והבנה עמוקה של הצרכים הריגשיים של האישה, הגבר, והמשפחה בעקבות הטראומה - מאפשרים לי לספק לך מענה ממוקד וטיפול רב-תחומי בקליניקה. השילוב בין ההתמחויות מאפשר לי לדייק איתך בדיוק את מה שקרה ומשם להתקדם...

 

 

מה אפשר להרוויח מהטיפול? יש תקווה

 

שלל המשברים סביב ההיריון והלידה מעלים באופן טבעי רגשות עזים וקשים כמו: כאב, כעס, אשמה, תסכול אי-וודאות, בדידות ועוד ועוד. חבל לסבול לבד. מומלץ לבוא לטיפול כמה שיותר קרוב לאירוע הטראומתי. כך גם מראים המחקרים וגם הניסיון שלי בקליניקה. טיפול רגשי אינטגרטיבי ממיילדת פסיכוטרפיסטית - מקל על הכאב, משפר את יכולות ההתמודדות ומחזיר אותך לחיים.

בקליניקה ניצור סביבה: קשובה, בטוחה, מקצועית והעיקר לא שיפוטית. ניגע בעדינות בקצב שלך באותם רגשות קשים וחוויות כואבות. כך נצליח ביחד: להתבונן, לעבד, להקל, לתת לך כלים ואולי ליצור תקווה ולפנות מקום להריון הבא.

קצת נתונים: עד עתה טופלו בקליניקה כ-110 נשים. מניתוח המשובים  נצפתה השפעה חיובית בחזרה לחיים מלאים, שינוי דפוסי חשיבה ומתן כלים להתמודדות. רבים מהמטופלות ומהמטופלים ציינו ששילוב תחומי ההתמחות תרם לביטחון במטפלת ובכך להצלחת הטיפול.

 

האם אשיג את המטרה, מה אפשר לצפות מהטיפול הרגשי וגם מה פחות ריאלי?

 

אני לא אוכל לקחת ממך את הכאב, או ללחוץ על כפתור שיקצר את משך הסבל ושיכניס אותך שוב להריון (הלוואי), אבל כן אוכל להקל, ולהפחית את התחושות הקשות שעולות.

יש לך כתובת, אוזן קשובה, מנוסה ומבינה!

בקליניקה אפשר לבכות, זה הכי טבעי, אני לא נבהלת אבל גם לא קהת חושים. אני די בטוחה בעצמי ובך שנשיג את המטרה - להפחית את החרדה והכאב, לתת לך כלים להתמודדות ולהחזיר אותך לחיים.

מה הם תחומי ההתמחות בטיפול רגשי ממוקד משברים בהריון ובלידה?

 

ההתמחות שלי בקליניקה היא טיפול בכל אותם מצבים שמשהו השתבש בהריון ובלידה. רובינו מכירים את המזל טוב ואת מה יש לך בעגלה?
אני מתמקדת בטיפול פסיכותרפי דווקא בצדדים הפחות מוכרים, היותר מושתקים והיותר כואבים של ההיריון והלידה (אבל ממש לא רק):

 • לידה שקטה – אובדן הריון ומות עובר ברחם (IUFD) משבוע .22, אם בשל הפסקת דופק, בעיות גנטיות או מומים.

 • הפלות חוזרות - הפסקת הריון עד שבוע 21, מכל סיבה: בשל הפסקת התפתחות ההיריון באופן פתאומי, מחלות רקע או הפסקת הריון יזומה.

 • לידה מוקדמת ואובדן פג – לידת פג מוגדרת עד שבוע 37 של ההיריון. פג שלא שרד עד 30 ימים, ההגדרה הקרה היא מוות פג. באופן יבש, הפג נחשב כנפל לידה ללא מנהגי אבלות. 

 • דיכאון לאחר לידה וטראומה בלידה קודמת – טיפול בכל המצבים של שהיולדת חשה טראומה בלידה. לרוב טראומה בלידה מובילה לתחושת חוסר אונים, חוסר מסוגלות, חרדה ודיכאון.

 • הריון ולידה לאור חרדה ודיכאון לאחר לידה – עד 20% מהיולדות עלולות לסבול מדיכאון לאחר לידה, בעוצמות שונות. הריון ולידה חדשים עלולים להעלות שוב קשיים רגשיים ודיכאון.

 • הריון ולידה לצד וגיניסמוס וטוקופוביה – וגיניסמוס מוגדר כקושי בקיום יחסי מין המלווים בכאב עד כדי הימנעות. טוקופוביה מוגדרת כפחד וחרדה מפני הריון. 

 • הריון ולידה לאור טראומה מתקיפה מינית – הריון ולידה אצל נשים שעברו תקיפה מינית עלול לעורר מחדש את התקיפה וכמובן להקשות על ההריון והלידה.

 • טיפול בזוגות וליווי לבני זוג – טיפול משותף וטיפול רגשי לגברים השותפים לקשיים ואירועים טראומטיים בהריון ובלידה. הגבר הוא חלק משמעותי בהריון ובלידה וכמובן  גם לו קשה וכואב. 

לכל תחום יש את המאפיינים הספציפיים שלו ולעיתים "הצרות באות בצרורות", אך כמובן אין טיפול אחד שדומה לקודמו וכל שיחה מותאמת לכל אחת ואחד.

למי הטיפול הרגשי והפסיכותרפיה בקליניקה יכולים להתאים? 

 

לקליניקה מגיעים נשים וגברים, אמהות ואבות שונים עם צרכים וכאבים מגוונים. המשותף לכולם, משברים וכאבים שונים בדרך להריון וללידה המיוחלים ולאחריהם.

 

חלק מהאנשים מקבלים המלצה חמה מפה לאוזן (ועכשיו גם כאן בד"ר גוגל), וחלקם מופנים ע"י: גניקולוגים, מיילדות ,צוותי בריאות הנפש, אחיות טיפת חלב, עו"ס בבית החולים או כבר בבית בקופת חולים (הם פשוט מכירים אותי, בכל זאת ניסיון של 30 שנה).

 

כאמור, הזמן לא מקל, כדאי לקבל ליווי מקצועי כמה שיותר מוקדם וקרוב לאירוע. כמובן שאף פעם לא מאוחר, גם אחרי שנים כדאי לטפל ולחוש הקלה.

מה הם תחומי ההתמחות בטיפול רגשי ממוקד משברים בהריון ובלידה?

 

המשברים והטראומות סביב ההיריון והלידה מעלים קשיים רבים: פיזיים, רגשיים, משפחתיים, חברתיים ונוגעים כמעט בכל תחומי החיים. עולים רגשות כואבים ועמוקים שמקשים באופן טבעי על התמודדות וחזרה לשגרה. בשיחות בקליניקה עולות שאלות כמו: למה זה מגיע לי; איך לא שמרתי; אילו רק הייתי... ועוד המון מחשבות טורדניות תמונות שלא מרפות.

בכל שיטת טיפול שנבחר הכי חשוב שיהיה לך נוח. השיחה בקליניקה מבוססת על: הקשבה, אכפתיות, כבוד ומקצועיות. בקצב שלך ניצור סביבה בטוחה, מקבלת, דיסקרטית והעיקר לא שופטת. כל אלה ויותר כדי שיהיה לך יותר קל – לדבר, לפתוח, לשתף, לבכות, לעבד וגם להתרומם.  
השיח הפתוח שניצור יעזור לך - לעבד את האירוע, לפתח מקורות תמיכה וכוחות (פנימיים וחיצוניים) וכלים להתמודדות. 
בטיפול האישי והזוגי נשלב בהתאם לצורך טכניקות ממוקדות טראומה כמו:

 • CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד טראומות וקשיים בהריון ובלידה.

 • SEE FAR CBT – פסיכותרפיה לטיפול ממוקד במצבי: בחרדה, טראומה, מתח ולחץ. 

 • EMDR – פסיכותרפיה לעיבוד מחדש של טראומות באמצעות תנועות עיניים. שיטה לטיפול באירועי חיים שליליים.

 • כלים טיפוליים - דמיון מודרך, הרפיה, קלפים טיפוליים, מיינדפולנס ועוד.

כל טיפול הוא מפגש מרתק ומרגש עם אנשים חדשים, עם קשיים והזדמנויות ייחודיים. אין טיפול אחד שדומה לקודמו.

 

שורה תחתונה, מה חשוב לי להגיד לך?

 

הגעת עד לפה כנראה שחשוב לך מעצמך ומסביבתך. הסטטיסטיקה אמנם מכה בחוזקה והקושי עצום, אך הכאב אינו גזירת גורל. עזרה וליווי מקצועי מכל סוג וצורה שמתאימים עבורך, יעזור לך להתרומם ולחזור לחיים ולהיות מי שהיית לפני שזה קרה, ואולי להיות שוב בהריון ולחוות לידה...

*אגב, אם כבר שאלת אני גם אמא ל-4 ילדים נפלאים וסבתא גאה לשני נכדים מקסימים.

*אגב נוסף, ממש השתדלתי לכתוב לשניכם - אבא אמא שבדרך או בהווה. גבר, אם תרגיש מודר זו ממש לא הכוונה. פשוט יש יותר מבקרות ובכל זאת נשים יולדות. ברור שגם לך כואב, שגם אתה שותף וביחד אפשר להרגיש פחות לבד.

*אגב אחד אחרון, הנה הניסיון המקצועי וההשכלה שלי כמטפלת וכמיילדת (בסורוקה, איכילוב ורמב"ם). לא כדי להשוויץ, אלא כדי לתת לך את הביטחון שיש כאן כתובת מקצועית רגישה, קשובה ואכפתית שמלווה אותך.

 
 
 
 
 

השכלה כמטפלת וכמיילדת

 

 • מוסמכת בפסיכותרפיה בגישת C.B.T, מטעם משרד הבריאות.

 • הכשרה בכלים טיפולים: קורס מטפלי EMDR בהדרכת ד"ר אודי אורן; קורס SEE FAR CBT בהנחיית פרופ' מולי להד; קורס עבודה עם  קלפים טיפוליים.  

 • קורס הכשרה למיילדות בהתערבות במצבי קיצון ומשבר במיילדות, ע"י פרופ' מולי להד, ביה"ס לסיעוד, איכילוב. 

 • קורס לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, מרכז רפואי אוניברסיטאי סורוקה.

 • מוסמכת MA בניהול מערכות בריאות MPH , אוניברסיטת CLARCK.

 • בוגרת ביה"ס לסיעוד ע"ש ע.ילין, ביה"ח רמב"ם כולל קורסים מתקדמים: במילדות CNM, בגניקולוגיה, בהנקה ובסיעוד.

ניסיון מקצועי כמיילדת וכפסיכותרפיסטית

 

 • פסיכותרפיסטית ומטפלת רגשית לנשים ולזוגות בכל מנעד מצבי משבר וקושי סביב הריון ולידה בקליניקה פרטית בבאר שבע ובתל אביב. מנחת קבוצות לזוגות שחוו אובדן הריון.  

 • מרכזת תחום פיתוח מקצועי והתנסות קלינית בתחום הסיעוד בבית חולים סורוקה. 
  מילדת בכירה ומנהלת חטיבת חדרי לידה ומיון יולדות ביה"ח סורוקה ובאיכילוב. 

 • יו"ר ארגון המיילדות בישראל - מקדמת את תקינת המיילדות, קידום מעמדן המקצועי של המיילדות, ופיתוח תוכניות הדרכה ארציות.

 • ריכוז קורסים מתקדמים ארציים במיילדות ובגניקולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. הדרכה קלינית בחדר לידה ופיתוח תחום הלידה הטבעית וביסוס ההנקה מרגע הלידה, בסורוקה.

 • ניסיון קודם כאחות במחלקת נשים וכאחות אחראית ביחידה לטיפול נמרץ פגים וילודים, בביה"ח רמב"ם.
  שותפה במחקרים בתחום הלידה, היולדות, הילודים והמיילדות. מעורבות בתהליכי חקיקה במשרד הבריאות ובקופות חולים בתחומים אלו.

אימייל

irisraz@gmail.com

תל אביב

באר שבע

 © כל הזכויות שמורות לאיריס רז www.irisraz.co.il

טלפון

054-5720528