top of page

שיטות טיפול בקשיי הריון ולידה

טיפול בקשיים ובמשברים סביב ההיריון והלידה - מצריכים שיטות טיפול ייחודיות. שילוב פסיכותרפיה בדומה לטיפול פסיכולוגי, יחד עם טיפול ממוקד להתמודדות עם חרדות וטראומות (תסמונת פוסט טראומטית PTSD), יכולים להיות מאוד אפקטיביים. הנסיון כמילדת גם הוא כמובן תורם להתמחות בתחום ההריון והלידה.

איך טיפול רגשי משולב וממוקד לקשיים בהריון ובלידה יכול להקל?

משברים סביב מעגל ההיריון והלידה הם עמוקים ומתמשכים ונוגעים כמעט בכל תחומי החיים: אישי, זוגי, משפחתי, חברתי ו... בשיחות בקליניקה עולות שאלות כמו: למה זה מגיע לי; איך לא שמרתי; אילו רק הייתי... ועוד המון מחשבות טורדניות ותמונות שלא מרפות. התחושות הקשות והשאלות המשמעותיות עולות בזכות הסביבה הבטוחה, המקבלת, הדיסקרטית והלא שופטת שניצור בטיפול. כמו בטיפול פסיכולוגי ניצור יחסים של הקשבה, אכפתיות, כבוד ומקצועיות.  

 

בהתאם לצורך נשלב טיפול זוגי שייתן מקום לך ולכם ויתייחס למשברים בהריון ובלידה, לפערים בינכם, לצורך להסתגל למעבר מזוגיות להורות ולהורות בתחילת הדרך. 

 

בטיפול הרגשי בקליניקה נשלב ארגז כלים עשיר ממוקד לטיפול בחרדות ובטראומות שכולל: CBT ,SEE FAR CBT ,EMDR, קלפים טיפוליים ושיטות להרפיה ולדמיון מודרך. כמובן שהבחירה באילו כלים להשתמש בכל שלב מותאמת במיוחד עבורך.

טיפול רגשי

איך טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT מפחית חרדות בהריון ובלידה?

טיפול  CBT (סי בי טי) – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy) מתאים לטיפול בחרדות.

ההיריון הלידה והחזרה הביתה מעוררים חרדה, נקודה. באופן טבעי נשים רבות (והאמת שגם גברים) עלולים לחוות חרדה בכל שלבי ההיריון והלידה – חרדה במהלך ההיריון מתוצאות הסקירות והבדיקות, חרדה לשלום העובר, חרדה לשלומך, חרדה מהטיפולים בהריון, חרדה מהתפתחות הלידה בחדר לידה, חרדה לשלום התינוק, חרדה מהשינוי מהאחריות הגדולה ו...

 

טיפול CBT מסייע לטיפול בחרדה, פחד, דיכאון, פוסט-טראומה, אובססיה ופוביה. טיפול CBT הוא טיפול קצר מועד וממוקד ולכן מתאים ועוזר ספציפית לטיפול בחרדות בהריון ובלידה.

 

בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי נתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה המקשים שמשפיעים על ההתנהגות ואיכות החיים שלך. ניצור ונתרגל דפוסי חשיבה והתנהגות חלופיים, שיעזרו לך להתמודד עם האתגרים של ההיריון והלידה.

CBT טיפול קוניטיבי התנהגותי להריון ולידה

איך טיפול CBT יעבוד לך?

היופי והיחוד בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שכל אחת ואחד שותפים פעילים בטיפול. אפילו יש שיעורי בית, שיעזרו לך לתרגל את השינוי כך שיהפוך להרגל. הטיפול יאפשר לך לרכוש כלים לטיפול עצמי ולהתמודד עם החרדה שאולי תגיע, בשל ההיריון והלידה או מכל סיבה.

 

בטיפול נגדיר את הבעיה ואת היעד שברצונך להשיג ומה יחשב בענייך כפתרון של "הבעיה". נשתמש בטכניקות של חשיפה הדרגתית, הרפיה, שליטה עצמית, הבנייה קוגניטיבית מחודשת ועוד.

 

בטיפול נשלב את הכלי האפקטיבי של הפסיכו-הדרכה (psychoeducation), שיהפוך את הידע שאתן לך לכוח מרגיע. כמיילדת בכירה וכאחות אני מכירה מקרוב ולעומק את כל תהליך ההיריון, הלידה ואת כל מה שקורה בחדר הלידה. בטיפול אתן לך מידע וטיפים מוכחים ממקור ראשון, שיפחיתו את הכאב, הבדידות, הפחד והחרדה. ההבנה והמידע החדשים שאתן לך, יאפשרו לך להחזיר את הכוח לידייך, לשלוט במצב, יתנו לך לגיטימציה לקשיים ויפחיתו את אשמה.

מה זה SEE FAR CBT ואיך הטיפול עוזר להתגבר על טראומות בהריון ובלידה?

שיטת הטיפול SEE FAR CBT מתאימה לטיפול בהפרעות חרדה, מתח וטראומה. הטיפול מתמקד בתחושות ובתגובות הגופניות שנצרבו בך, כתוצאה מהטראומה שעברת.
 

ישנן סיבות רבות שעלולות לגרום לכך שההריון והלידה ייחוו כטראומה. מודל הטיפול SEE FAR CBT משלב גישות לטיפול ממוקדות בלחץ ובטראומה:

  • Somatic Experience - טכניקה טיפולית המתמקדת ב"זיכרון הגופני" של הטראומה. לדוגמא אישה שסימן ההפלה התחיל בדימום על הפד חווה אותן תחושות של: דופק מהיר, קוצר נשימה וכאבי בטן בכל פעם שהיא רק נזכרת בדימום.
     

  • Fantastic Reality – כלי שמאפשר באמצעות קלפים טיפולים "לשחק" עם זיכרון הטראומה וכך להפחית את עוצמת זיכרון הטראומה במוח. כך ניתן לשלוט יותר בחרדות וליצור זיכרון נסבל של הטראומטי.
     

  • הגישה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT) – שילוב טיפול CBT המתמקד במחשבה בפרשנות, ברגש ובהתנהגות המשפיעים על התוצאה.

SEE FAR CBT

מה זה טיפול EMDR?

Eye Movement Desensitization and Reprocessing - EMDR. שיטת טיפול להקהיה של טראומה, פחדים, חרדות והתמודדות עם אובדן. זהו טיפול בתנועת עיניים, בשמיעה ובתחושה, שמפחית את עוצמת התגובה הגופנית למקור הקושי הספציפי שלך.

טיפול EMDR להריון ולידה

מתי מתאים טיפול בשיטת EMDR?

ההיריון והלידה עלולים להיתפס כאיום על חיי העובר והאם. אירועים טראומטיים עלולים להיצרב בזיכרון שלך כתמונות החוזרות ועולות. טראומה שלא טופלה עלולה לגרום לפוסט טראומה (PTSD) גם מאירועים כמו: הפלות חוזרות והפסקת הריון, לידת פג ולידה מוקדמת, לידה שקטה@, הריון בסיכון, טראומה בלידה קודמת ועוד.

הפוסט טראומה מההיריון ומהלידה עלולה לגרום לך לתחושות של חודרנות - תמונות, זיכרונות ומחשבות, שעולים ביום ובלילה; עוררות - דריכות בלתי פוסקת; והימנעות מכל מצב שעלול להזכיר את הכאב.

טיפול בשיטת EMDR יעמעם את זיכרון התמונות המאיימות, יפחית את תדירות הופעתן וכך יקל על התחושות הגופניות והרגישויות שלך.

איך טיפול בשיטת EMDR עובד?

בטיפול ENDR ניצור גירוי דו-צידי ע"י תנועות עיניים, שיאפשרו למוח לעבד מחדש את זיכרון הטראומה של ההיריון והלידה וליצור זיכרון מחודש וחיובי יותר.

נתחיל בהערכה עדינה וקשובה של האירוע הטראומתי והשפעותיו - הרגשיות, החברתיות, התפקודיות וההתנהגויות.

נמשיך בעיבוד האירוע שגרם למצוקה ולכאב. בטיפול נשחזר את האירוע, תוך כדי חשיפה דו-צדדית לגרוי של התמונות המכאיבות. נמשיך בטיפול EMDR עד שנשיג הקלה בחוויה של הטראומה לאורך זמן.

עבודה עם קלפים טיפוליים

הטיפול הרגשי לרוב מבוסס על שיחה, אבל מה עושים כשלפעמים מרוב כאב נגמרות המילים? טבעי שקשה לדבר ולפתוח את הרגשות הכואבים. כאן אם מתאים הקלפים הטיפוליים יכולים לעזור. לפעמים דווקא דרך קצת עקיפה המשלבת דמיון, יכולה להתאים ולאפשר לך לגעת בקצב שלך באותם חוויות ורגשות כואבים.

קלפים טיפוליים

מה יש בקלפים הטיפוליים שיכולים להפתיע גם אותך?

לפעמים הקלפים הטיפולים עובדים ב"מסלול עוקף שכל". הצבעים, הצורות והדימויים אולי יתנו לך השראה והרשאה לגשת לתכנים יותר חסומים ומופנמים. קלפים ככלי טיפולים מתאימים גם לאנשים ציניים ורציונאליים, שווה לנסות.

איך שיטות הרפיה ודמיון מודרך ומיינדפולנס באמת יעזור לך?

בטיפול עפ"י הצורך וההעדפות שלך נשלב הרפיה אקטיבית והרפיה פסיבית. נעזר גם בדמיון מודרך (NLP), שיסייע לך ליצור חוויה מתקנת ועיגון משאבים. שיטת המיינדפולנס (Mindfulness קשיבות ממוקדת), יעזור להקל כאן ועכשיו ללא שיפוטיות.

הרפיה ודמיון מודרך
bottom of page